BiyografiKültür

Cartier& LOVE ve Yarım Asırlık Hikayesi

Moda dünyasının en ünlü mücevherlerinden biri olan Cartier & Love’ı ve çıkış hikayesini sizin için derledim.

Cartier LOVE Bilekliğinin Hikayesi

Cartier LOVE Bilekliğinin Hikayesi

Bugün sizlere yıllardır Google aramalarında en çok aranan mücevher olan Cartier LOVE’ın İtalyan mücevher tasarımcısı Aldo Cipullo’nun yaşadığı ayrılıktan ilham alarak nasıl tasarladığını ve zaman geçtikçe nasıl dünyanın en çok satılan mücevherlerinden biri haline geldiğini anlatacağım.

Cartier LOVE bilekliğinin hikayesi 1959 yılında Romalı genç bir tasarımcı olan Aldo Cipullo’nun New York’a göç etmesiyle başlar. Amerika’ya taşındıktan sonra önce mücevher evi David Webb’te çalışmaya başlar. Ardından 1961 yılında sektörün en büyüklerinden biri olan Tiffany & Co.’da tasarımcılık kariyerine devam eder. Yıllar geçtikçe Amerika’ya alışan ve Tiffany’deki  tasarımlarıyla ön plana çıkan Cipullo zaman içinde Amerikan sosyetesinin aranılan simalarından biri haline gelir.

Cartier LOVE Bileklik

Ancak kariyer ve sosyal yaşamındaki şansı aşk hayatında aynı şekilde rast gitmez. Bir gece yarısı ayrıldığı sevgilisinden ve yaşadığı büyük hayal kırıklığından ilham alarak bu bilekliği tasarlar. Bilekliği tasarlarken ki amacı; biten ilişkisinin tam tersine, aşkın bağlılığını ve sadakatini temsil edecek bir tasarım yaratmaktı. Bunu esas alarak “öylesine çıkarıp atılamayacak” bir bileklik tasarlar ve bilekliğin çıkarılmasını zorlaştırabilmek için üzerine vida başları ekler. Ardından bu vidaları sökebilmek için minyatür bir de tornavida tasarlar. Tasarım açısından bileklikler sıkı-oval bir yapıya sahiptir ve sadece özel tornavidasıyla çıkarılabilir.

Cartier Cipullo LOVE Bileklik

Cipullo, mücevheri ve endüstriyelliği birleştirdiği bu tasarımı için, “Günümüz insanlarının istediği şey, yarı kalıcı görünen ya da en azından çıkarmak için bir numara gerektiren aşk sembolleridir. Sonuçta, aşk sembolleri sonsuz bir niteliğe sahip olmalıdır.” ifadesini kullanmıştır.

”What modern people want are love symbols that look semi-permanent—or, at least, require a trick to remove. After all, love symbols should suggest an everlasting quality”

Bu bilekliği tasarladığı dönemde Cipullo, Tiffany için çalışıyor ve tasarımı kendi bileğinde sık sık takıyordu. İş arkadaşlarından ve çevresinden gelen olumlu geridönüşleri baz alarak tasarımı Tiffany’e teklif etti. Ancak Tiffany tasarımı kabul etmedi. Birkaç ay sonra Tiffany’den ayrılan ve onun en büyük rakiplerinden biri olan Fransız mücevher evi  Cartier’e geçen Cipullo, şirketteki ilk tasarımı olarak bu bilekliği kurula sundu.

Cartier, o zamana kadar bünyesindeki tasarımcıların kendi modellerini imzalamaları (model imzalama: bir tasarımcının kendine ait tasarımının marka içinde kendi adıyla bilinmesine denir.) konusunda oldukça sert bir tutuma sahipti. Ancak markanın sahibinin değişmesi ve rakipleri Tiffany’nin Jean Schlumberger ve Donald Claflin gibi tasarımcılarını yıllardır destekleyen tutumlarından etkilenerek tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bu konudaki politikalarını değiştirdi ve Cartier, genç tüketiciler arasında yankı uyandıracak kişisel bir dokunuş katacağına inandığı Cipullo’nun çalışmalarını imzalamasına izin verdi.

Aldo Cipullo, bu şekilde Cartier tarafından bu onura layık görülen ilk tasarımcı oldu. (Günümüzde bu onura layık sadece iki tasarımcı bulunuyor. Diğer tasarımcı Vietnamlı Dinh Van’dır.)

Cartier LOVE Bileklik Piyasaya Sürülmesi ve İlk Yılları

Cartier LOVE Bileklik Piyasaya sürülmesi ve ilk yılları

Bilekliğin pazarlanma aşaması ise sektördeki en başarılı pazarlama kampanyalarından biri olarak yerini almıştır. Bileklik ilk satışa çıktığında sadece 18 ayar altından üretilmiş ve altın kaplama bir tornavidayla birlikte satılmıştır. Erkek ve kadın için dört farklı boyut mevcuttu ve Love bilekliklerin fiyatı sadece 250 dolardı. Günümüzde artan işçiliği ve altın fiyatlarının da artmasıyla birlikte bilekliklerin fiyatı en az 7000 dolardan başlayacak şekilde belirlenmiştir. Bu fiyat kullanılan materyale göre 62 bin dolara kadar çıkmaktadır. Tasarım ilk satışa sürüldüğünde bileklikler çiftler için bir set olarak üretiliyordu ve Cartier, bilekliğin çift satın alınması yönünde katı bir politikaya sahipti. Müşteri Cartier’e girip kendisi için bu bilekliği satın alamazdı, hediye olarak alınması gerekiyordu.

Cartier LOVE Bileklik Piyasaya Sürülmesi

İlk piyasaya çıktığı dönemlerde Cartier, bu romantik tasarımı duyurmak için dönemin yıldız çiftlerinden oluşan bir liste oluşturdu ve hepsine bunu hediye etti.  Bu listenin içinde Windsor Dükü ve Düşesi, Elizabeth Taylor ve Richard Burton ve Ali McGraw ve Steve McQueen, Sophia Loren ve Carlo Ponti gibi çok büyük isimler vardı. Yıllar geçtikçe popülaritesi artan bu bileklik, o döneme kadar olan tüketici alışkanlıklarını da kökünden değiştirmeye başladı. Bu tasarımın piyasaya sürüldüğü döneme kadar mücevher sadece belli durumlarda ve belli kıyafetlerle takılabiliyordu. Ancak bu bilekliğin takılıp çıkarılmasının zor olması ve sade, şık tasarımlarıyla tüketicilerin günlük hayatta takabildikleri bir mücevhere dönüştü. Böylece günümüzde “day&night jewellery” olarak geçen, gündelik hayatta kullanabildiğiniz mücevher dönemi başlamış oldu.

Cartier’in bu pazarlama başarısı sektör içinde ona yarar sağlasa da, bilekliğin basit, şık tasarımı ve yüksek etiket fiyatının elbette ki olumsuz sonuçları da oldu. Bu basit tasarım adeta replika pazarının yeni gözdesi haline geldi ve seri bir şekilde pazar içinde yayılmaya başladı. Bu durum zaman geçtikçe önüne geçilemez bir hal aldı ve Cartier bu duruma karşı önlem almak için yeni ürettiği her bileziğe, orijinalliğini kanıtlamak için Cartier Genel Merkezi’nde saklanan, seri numarası içeren bir damga işareti koymak zorunda kaldı.

Cartier LOVE Bileklik İlk yılları

Cipullo, LOVE’ın bu başarısından sonra Cartier için bir dizi mücevher daha tasarlamaya devam etti. Dikkat çeken tasarımlarından bir diğeri de 1971’de piyasaya sürülen Juste un Clou bilekliğiydi. Ancak bu tasarım o dönem beklediği ilgiyi göremedi ve çok az sayıda üretildi. İyi tasarımın modasının asla geçmeyeceği fikrinin bir kanıtı olarak Cartier, 2012 yılında Juste un Clou’yu yeniden piyasaya sürdü ve büyük beğeni topladı. Geçmişte hiç rağbet görmeyen bu model, çıktığı sene satış rekorları kırdı. 2012’den beri hala Cartier’in en çok satılan ve en temel tasarımlarından biri olmaya devam etmektedir.

Cartier LOVE Bileklik Cipullo

Cipullo, Cartier ailesinin bir parçası olarak sadece 5 yıl daha çalışabildi. Ne yazık ki 1984’te henüz 42 yaşındayken hayatını kaybetti, ancak bu kısa ama etkili kariyerinden geriye moda sektörünün en ikonik tasarımlarından biri miras kaldı. Bugün hala LOVE serisi dünya üzerinde en çok talep gören mücevherlerden biri ve bu tasarım kuşkusuz Cipullo’nun da moda tarihindeki  en başarılı mücevher tasarımcılardan biri olmasını sağlıyor.

“Jewelry should be part of the body. It should not stick out from it, but it should be part of it. It should enhance the person wearing it.”

Merhaba, ben Beste blog yazarlığına yeni başlamış olsam da insanlara bilgi sahibi olduğum konuları aktarmaktan çok keyif alırım. Bu platform üzerinden bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bir topluluk oluşturmak için birlikte adımlar atalım derim!

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

12 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir