KültürSanat

Kedi Müzesi

Beşiktaş Belediyesi tarafından Çırağan Hizmet Binası’nda açılan Kedi Müzesi, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin en sevimli kahramanları olan kedileri bir araya getiriyor. Bu müze, İstanbul’un ilk hayvan temalı müzesi olma özelliği taşıyor ve ziyaretçilere doğa sevgisi, hayvan koruma bilinci ve kedinin tarihi serüvenini sunuyor.

Kedi Müzesi
Kedi Müzesi

Açılışta Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kedi müzesi fikrinin göreve başladığı günden beri kendilerinde bulunduğunu ve uzun zamandır hayalini kurduklarını belirtti. Kendisine bu hayalini gerçekleştirmesinde emeği geçen herkese içten teşekkür etti. Aynı zamanda bu tarihi binanın belediye merkezi olarak kullanıldığını ve belediye meclisinin burada toplandığını hatırlattı. Kedi Müzesi’nin bu eski binaya yeni bir canlılık getireceğine inanıyor.

Müzenin kurucusu Sunay Akın ise, yaklaşık 30 yıl önce Nürnberg Oyuncak Müzesi’ni ziyaret ettiğinde çocukların dünyasının insanlığın geleceğini şekillendirdiğini fark etti. Bu nedenle doğa, hayvan ve insan sevgisinin geleceğe aktarılması gerektiğini düşündü ve kedi müzesi fikrini hayata geçirmeye karar verdiler. Kedinin uygarlık tarihinde insana en yakın hayvan olduğunu vurgulayan Akın, Göbeklitepe gibi antik kalıntılarda bile kedi tasvirlerine rastlandığını belirtti.

Kedi Müzesi İçerisinde Neler Var?

Kedi Müzesi, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini bir araya getirerek ziyaretçilere eğlenceli bir yolculuk sunuyor. Ayrıca, doğa koruma fikrini anlatan özel “Nuh’un Gemisi” bölümüne ve futbol tarihinden ilham alınarak hazırlanan “Kedi Kaleci” galerisine ev sahipliği yapıyor.

Kedi Müzesi İçerisinde Neler Var?
Kedi Müzesi İçerisinde Neler Var?

Kedi Müzesi, çocukların hayvan sevgisini ve doğa korumacılığı bilincini geliştirmeyi amaçlayan benzersiz bir müze olarak öne çıkıyor. Kedilerin tarihi ve kültürel önemini keşfetmek isteyen herkes için ilham verici bir mekan sunuyor ve İstanbul’un kültürel zenginliklerine yeni bir boyut ekliyor.

Sunay Akın Kimdir?

Sunay Akın Kimdir?
Sunay Akın Kimdir?

12 Eylül 1962 tarihinde Trabzon’da doğdu. Kimlikteki tam adı Şükrü Sunay Akın.

Lise öğrenimini İstanbul Haydarpasa Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü’nden mezun oldu.
İlk şiirleri 1984 yılında dergilerde yayınlanmaya başladı. Arkadaşlarıyla birlikte 1989’da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini piyasaya çıkardı.

1987 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü Noktalı Virgül adlı dosyasıyla aldı.

1990 yılında ise Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü Makiler şiiri ile kazandı.

Anlık ilhamlara dayanan ve genellikle kısa olan şiirleri, Orhan Veli’nin şiirindeki bazı özelikleri günümüzde sürdüren bir yapıya sahiptir. Ayrıca, bu tür şiirlerde genellikle rastlanmayan, yumuşak, lirik bir tonu vardır…

Şiirlerinde özellikle ince yergi ögelerini kullanmadaki rahatlığı ile dikkat çeker. Cemal Süreyya’nın etkisinde sürdürdüğü şiirlerde, dil oyunlarına dayalı yoğun bir alaycılık ve şaşırtma; çocuklar ve hüzünle birlikte şairin ilgi ve duyarlılığını göstermektedir.

23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, hayali olan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe, İstanbul’da tarihi dört katlı bir konakta açtı.

ATV’de Hıncal Uluç, Atilla Dorsay ve Nebil Özgentürk ile birlikte Yaşamdan Dakikalar adlı televizyon programını yapmıştır.

TV8’de ünlü konuklarla sohbet ederek Ramazan Ayı boyunca Mahya Işıkları adlı programı yapmıştır.

Skyturk360 isimli kanal’da yayınlanan “Hayat Deyince” programını sunmuştur.

Belçin Akın ile evli 2 çocuk sahibidir.

Yayımlanmış Kitapları:
Tuncay Terzihanesi (2007)
Kule Canbazı (2004)
Kırdığımız Oyuncaklar (2003)
Onlar Hep Oradaydı (2002)
İstanbul’da Bir Zürafa (2001)
Önce Çocuklar ve Kadınlar (2000)
Ayçöreği ve Denizyıldızı (2000)
62 Tavşanı (2000)
Kız Kulesi’ndeki Kızılderili (2000)
Antik Acılar (1999)
Makiler (1999)
İstanbul’un Nazım Planı… (1999)
Kaza Süsü (1997)
Kırılan Canlar (1997)
Veşaire…Veşaire (1994)
Antik Acılar (1995)
Kaza Süsü (1996)
Makiler (1996)
Şairler Matinesi (1993)
Şiir Cumhuriyeti (1993) – Safa Fersal ile birlikte
Küçük Asker…Küçük Asker… (1995)

Merhaba! Ben Kübra, 7 yıldır telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum. Aynı zamanda yeni başladığım blog yazarlığıyla hayatın renklerini paylaşmak ve okuyucularıma ilham vermek istiyorum. Hem işimde hem de yazılarımda güzel işler başarmaya kararlıyım.Bu…

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

14 sayfadan 1.

2 Yorum

  1. Selami Damızlık says:

    Ben Selami kediler özel ilgi alanım teşekkürler güzel bilgi

  2. Fatos says:

    Keşke daha çok yerde olsa ne güzel olurdu

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir