Yemek ve İçecek

Manhattan Kokteyli Nasıl Hazırlanır?

En eski kokteyl tariflerinden biri olan bu Klasik Manhattan Kokteyli, sadece 3 malzeme ile yapılır: rye viski, tatlı vermut ve angostura kokteyl şerbeti. Yapmanız gereken tek şey buzla nazikçe karıştırmak, süzmek ve bu basit ve zarif viski kokteylinin tadını çıkarmak.

Eğer viski sizin tercihinizse, klasik Whiskey Sour ve Hot Toddy’yi kaçırmayın!

Manhattan Kokteyli’nin Ön Görünümü

Klasik Bir Kokteyl Tarifi Sadece birkaç saniye içinde şık hissetmek mi istiyorsunuz? Manhattan kokteyli için bir yudum alın. Bu klasik kokteylde bir çeşit şıklık ve zarafet bulunuyor. Bu, akşam yemeklerinde veya arkadaşlarınızla önceden içki için mükemmel bir içecektir.

Ancak göründüğünden daha karmaşık görünse de, Manhattan yapması en kolay kokteyllerden biridir. İhtiyacınız olan tek şey 3 malzeme, bir karıştırma kabı ve biraz buz. Üzerine bir kiraz ekleyin, tadını çıkarın. Bu kokteyli yavaşça içtiğinizden emin olun çünkü oldukça güçlüdür!

Manhattan Kokteyl Nedir?

Manhattan, 1870’lerin başlarına kadar uzandığı söylenen en eski kokteyl tariflerinden biridir. Rye viski, tatlı vermut ve angostura kokteyl şerbeti ile yapılır. Bu, baharatlı-tatlı lezzeti tamamlayan acı, bitkisel alttonlara sahip ve kullanılan viskiye bağlı olarak meşe veya vanilya izleri de taşıyan güçlü bir kokteyldir.

Manhattan Kokteyl neden Manhattan olarak adlandırılır?

Adı içeceğin kökeninden gelir: New York Şehri’ndeki Manhattan Club.

Manhattan ve Old Fashioned Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki kokteyl çok benzerdir. İkisi de viski, kokteyl şerbeti ve genellikle kirazla süslenir. Ancak Old Fashioned, vermut yerine bir şeker küpü kullanır ve genellikle portakal süslemesi de eklenir. Ayrıca Manhattan karıştırıldıktan sonra süzülürken, Old Fashioned genellikle buzla servis edilir.

Manhattan Kokteyli Malzemeleri

Bu kolay kokteyl tarifinde kiraz süslemesi dâhil sadece 3 malzeme bulunur. (Detaylar ve ölçüler için yazının altındaki yazdırılabilir tarif kartına bakınız.)

Viski – Geleneksel olarak rye viski kullanılır, ancak bourbon veya Kanada viskisi de işe yarar.

Tatlı vermut – Tatlı vermut, viskiyi tamamlayacak baharatlı-tatlı bir lezzet ekler.

Angostura kokteyl şerbeti – Bu popüler kokteyl şerbeti içeceğe hafif bir acı altton ekler.

Luxardo kirazı – Orijinal kiraz süsleme.

Manhattan Kokteyl için Hangi Viski Kullanmalıyım

Hangi Viski Kullanmalıyım?

Klasik Manhattan Kokteyli yapmak için RYE viski kullanılır. Ancak, Kanada viskisi, bourbon veya karışık viskiyi de tercih edebilirsiniz. Bourbon, rye viskideki baharatlı tatın yerine daha hafif ve tatlı bir tada sahip olduğu için ikinci en popüler seçenektir. Damak zevkinize hangisi uygunsa onu kullanın!

Hangi tür viskiyi seçerseniz seçin, içmeyi sevdiğiniz kaliteli bir marka seçtiğinizden emin olun. Bu klasik kokteyl tarifinde sadece 3 malzeme olduğu için her biri önemlidir.

Manhattan Kokteyli Çeşitleri

Bu kadar uzun süre varlığını sürdüren bir kokteyl için orijinal Manhattan kokteyli tarifinin birçok farklı varyasyonu bulunmaktadır. Çoğu, kullanılan alkolleri değiştirmek kadar basittir.

Manhattan Kokteyl Hazırlanması

Buzla karıştırın. Malzemeleri (kiraz dışında) buzlu bir karıştırma kabına ekleyin. Nazikçe karıştırın. Süzün. Likörü bir bardağa süzün. Manhattan Kokteyl genellikle martini bardaklarında servis edilir. Servis edin. Üzerine bir kiraz ekleyin ve servis edin.

En İyi Kokteyl için İpuçları Mükemmel bir Manhattan kokteyli yapmak için işte bazı ipuçları

Kaliteli malzemeler kullanın. İçeceğinizi yapmak için iyi bir viski ve vermut kullanmak çok önemlidir. Manhattan, malzemeler kadar iyidir, bu yüzden bulabileceğiniz en iyisini seçin. Karıştırın, çalkalamayın. Manhattan kokteylleri, diğer birçok kokteyl gibi çalkalanmadan buzla bir camda karıştırılır. Servis Önerileri Manhattanlar geleneksel olarak Luxardo kirazı ile süslenir, bu parlak kırmızı olanlardan önce kullanılan orijinal maraschino kirazıdır. Eğer bu kirazlara sahip değilseniz, bu klasik kokteyli modern bir maraschino kirazı ile de süsleyebilirsiniz. Bazıları ayrıca portakal kabuğu süslemesi ekler.

Unutmayın ki Manhattan güçlü bir içecektir. Yalnızca hafifçe buzla karıştırıldığında hafifçe seyreltilir, bu yüzden viski bir şot gibi içmek gibidir. Bu yavaşça yudumlanması gereken bir kokteyl olarak tasarlanmıştır!”

Bu projede sizlere hizmet edebilmek için 12 yıllık bir deneyimi önünüze seriyor ve kullanıcı dostu arayüzümüz ile keyifli vakit geçirebilmenizi sağlıyorum. Bu platformu benimsedikçe ne kadar rahatlayacağınızı kendiniz görün. Size vaat ettiğim en iyi şey…

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

3 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir