Biyografi

Sabiha Gökçen Kimdir?

Türk havacılık tarihinde özel bir yere sahip olan Sabiha Gökçen, savaş pilotu olarak yetişen Türkiye’nin ilk kadın pilotu olarak bilinir. Cesaret, azim ve başarı dolu yaşamıyla Sabiha Gökçen, bir ilham kaynağı ve ulusal bir kahraman olarak hatırlanır.

Sabiha Gökçen’in Çocukluğu ve Ailesi

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 tarihinde Bursa, Türkiye’de dünyaya geldi. Babası Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olarak kabul edilir. Mustafa Kemal, Sabiha’yı yetim bir çocukken evlat edinmiş ve onun eğitimini üstlenmiştir. Bu nedenle Sabiha Gökçen, Türkiye’nin modernleşme hareketinin içinde büyüdü ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkelerine bağlı bir genç olarak yetişti.

Sabiha Gökçen’in Havacılığa İlgisi

Sabiha Gökçen Kimdir?

Sabiha Gökçen’in havacılığa ilgisi erken yaşlarda başladı. Türkiye’de ilk sivil hava postacısı olan Vecihi Hürkuş’un uçuşlarını izlerken havacılık tutkusu alevlendi. Gökçen, uçuşları izlemekle yetinmeyip kendi de pilot olmak istedi. Bu arzusu, Türk havacılık tarihinde dönüm noktası oluşturacaktı.

Sabiha Gökçen’in Aldığı Eğitim ve Savaş Pilotluğu

1935 yılında, Sabiha Gökçen, Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen bir yarışmayı kazanarak havacılık eğitimine başladı. İstanbul Yeşilköy Hava Okulu’nda eğitim aldıktan sonra 1936 yılında solo uçuş yaparak Türk sivil havacılığının ilk kadın pilotu oldu. Bu başarı, Sabiha Gökçen’i ulusal bir kahraman haline getirdi. Daha sonra Sabiha Gökçen, İspanya İç Savaşı’nda Uluslararası Tugay’a tıbbi malzemeler taşıyan Türk pilotlarına katıldı ve bu görevde savaş pilotu olarak görev yaptı. İspanya’daki deneyimleri, onu Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu yaptı.

Gökçen’in Sonraki Kariyeri ve Mirası

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen, savaş sonrası dönemde sivil havacılık alanında aktif kaldı. Türk Hava Yolları’nın (THY) ilk kadın kaptan pilotu oldu ve emekliye ayrıldığında dünya genelinde tanınan bir pilot haline geldi.

Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk havacılık tarihindeki önemi ve ulusal bir kahraman olarak hatırlanışı, Türk kadınlarına ve gençlere ilham veren bir figürdür. Onun cesareti ve başarıları, kadınların havacılık ve diğer erkek egemen mesleklerdeki potansiyellerini keşfetmelerine yol açtı. İstanbul’da bir havalimanı (Sabiha Gökçen Havalimanı) adını ondan almıştır ve onun anısını yaşatmaktadır.

Kısaca Sabiha Gökçen, (1913-2001), Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve savaş pilotlarından biri olarak bilinir. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızıdır. 1935 yılında Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen bir yarışmayı kazanarak havacılık eğitimine başlamış ve solo uçuş yaparak Türk sivil havacılığının ilk kadın pilotu olmuştur. İspanya İç Savaşı’nda savaş pilotu olarak görev yaparak Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu unvanını kazanmıştır. Daha sonra Türk Hava Yolları’nda (THY) kaptan pilot olarak görev yapmış ve ulusal bir kahraman olarak kabul edilmiştir. Sabiha Gökçen, Türk kadınlarına havacılık ve diğer erkek egemen mesleklerde ilham veren bir figür olarak hatırlanır.

Merhabalar, adım Cebrail! Kastamonu Üniversitesi Havacılık Yönetimi bölümünde eğitim hayatımı sürdürmekteyim. Gerek üniversite, gerekse de freelance olarak çalıştığım iş hayatımda ve hayat çerçevemde karşılaştığım deneyimleri sizlerle paylaşmak için…

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

6 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir