MüzikYaşam

Solfeggio Frekansları ve Psikoloji

İnsan, sesin ve müziğin psikolojik gücünü yeni keşfetmiş değil. Antik dönemlerin çeşitli uygarlıkları yüzyıllar önce ses titreşimlerini kilise ritüellerinde, Şaman ayinlerinde ve komün mantralarında kullandılar. Solfeggio Frekansları adı verilen müzikal skala, Gregorian Chant’tan John Lennon’ın Imagine’ine kadar birçok farklı alanda kulaktan kulağa dolaştı. Günümüzde de her bir frekansın, psikolojinin farklı bir alanına özel olarak etki ettiği düşünülüyor.

Solfeggio Frekansları ve 6 Ana Hertz Dizilimi Nedir?

11. yüzyıl keşişlerinden Guido d’Arezzo, melodi ve müzikal ahengi belirli bir düzeneğe oturtmak adına, o dönemlerde “ut, re, mi, fa, sol, la” olarak şekillenen ve bugünün müzik sisteminin çekirdeğini oluşturan notaları geliştirir. Notalar isimlerini John the Baptist’e ithaf edilen “Ut queant laxis Resonare fibris, Mira gestorum, Famuli tuorum, Solve polluti, Labii reatum, Sancte Iohannes” dizelerinin başlangıç hecelerinden alır. Birkaç yüzyıl sonra bu nota dizilimine “si” eklenecek ve “ut” notası “do”ya dönüşecektir.

1970’li yılların ortalarında Dr. Joseph Puleo dikkatleri notaların elektromanyetik frekansı konusuna çeker ve bu alanda spesifik araştırmalar yürütmeye başlar. İnsan psikolojisi üzerindeki etkileriyle yeniden gündeme gelmeye başlayan Solfeggio Frekansları ile ilgili olarak savaş dönemi radyodan yayınlanan kasıtlı ses frekanslarından kilisenin kendi otorite gücünü artırmak için geliştirdiği özel tınılara kadar birçok spekülasyon bulunmakta.

Ut (Do) – 396 Hz – Korku ve Suçluluk Duygusuna Direnç

396 Hz, negatif duygularla bağ kurma özelliğine sahiptir ve bilinçaltında şekillenen suçluluk ve korku duygularını yatıştırmaya odaklıdır.

Re – 417 Hz – Değişimi kabullenme ve uyumlanma

417 Hz, sakral çakrayla etkileşim halindedir ve “denge” ve “iyileşme” çağrışımlarıyla bağdaştırılır. Geçmişe takılı kalmadan anın koşullarına uyum sağlama yetisini güçlendirdiği düşünülür.

 Mi – 528 Hz – DNA Onarımı, Sevgi ve Gelişim

528 Hz, Dr. Leonard Horowitz’e göre varoluşun müzikal matematiğidir. Sevgi frekansı olarak bilinen 528, duyguları harekete geçirir ve DNA yenilenmesine pozitif etkilerde bulunan en popüler Solfeggio Frekansları’ndan biridir. Mi notası, hayal gücünü ve yaratıcılığı temsil eder.

Solfeggio Frekansları ve 6 Ana Hertz Dizilimi Nedir?

Fa – 639 Hz – Bağ Kurma ve İlişkisel Denge

639 Hz, kalp çakrasını etkiler ve pozitivite, empati, tolerans, bağlılık ve birliktelik gibi olguların gelişimine katkı sağlar. Bireysel ve çevresel ilişkilere ahenk getirdiği belirtilir.

Sol – 741 Hz – İfade Gücü ve Çözüme Ulaşma

741 Hz, konuşma gücü ve yaratıcılıkla ilişkilendirilir. Kendini ifade etme, analiz, neden-sonuç ilişkisi kurma ve amaca yönelik ilerleme gibi konularda aktivite gösterir. Sol tınısının hücrelerdeki elektromanyetik radyasyonu temizlediğine inanılır.

La – 852 Hz – Kendine Dönüş

852 Hz, farkındalığı arttırır, gizli olanı açığa çıkarır, içe dönmeyi, sakinleşmeyi ve arındırmayı esas alan bir spiritüel frekans olarak bilinir.

Sesle şifa ve müzikal psikoterapi gibi birçok alternatif yöntemin yaygınlaşmaya başladığı şu günlerde, tınılara daha fazla kulak kabartarak psikolojinin kapalı kapılarının ardına kendi alternatiflerimizle bakabilmemiz mümkündür.

Merhaba! Ben Kübra, 7 yıldır telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum. Aynı zamanda yeni başladığım blog yazarlığıyla hayatın renklerini paylaşmak ve okuyucularıma ilham vermek istiyorum. Hem işimde hem de yazılarımda güzel işler başarmaya kararlıyım.Bu…

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

19 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir