Seyahat

Sonbaharda Türkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

Türkiye’de sonbahar ayları sarıdan kırmızıya dönen renklerin cümbüşünü izlemenin, ormanda uzun yürüyüşler yapmanın, yazın sıcağında keşfetmekten kaçındığımız yerlere doğru çıkılan yolculukların ve her şeyden öte huzurun mevsimi. Bazı yerler için yılın bu zamanı çok güzel olur diyoruz ya, sıraladığımız bu 48 rota işte tam da bu cümleyi desteleyecek nitelikte. Sizin yapmanız gerekense, size hitap eden rotaları seçmek, yola koyulmak ve sonbaharın en keyifli halini yaşamak kalıyor.

1. Yedigöller Milli Parkı / Bolu

Yedigöller Milli Parkı Bolu
Yedigöller Milli Parkı Bolu

Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmuştur. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır.

2. Abant Gölü / Bolu

Abant Gölü Bolu
Abant Gölü Bolu

Bolu’nun 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında yükseklikleri 1400 metreden 1700 metreye kadar birçok tepe bulunmaktadır. Abant Gölü yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Abant, hem günübirlik gezip görmek hem de konaklamak amacıyla tercih edilen çok popüler bir tatil merkezidir.

3. Ağva / İstanbul

Ağva İstanbul
Ağva İstanbul

Ağva, İzmit’in Çal Tepesi’nden doğup gelen, batısındaki Göksu, doğusundaki Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde zamanla oluşan delta üzerine kurulmuş çam ormanlarıyla çevreli, yemyeşil, şirin bir beldedir. İstanbul’a sadece 97 km uzaklıkta, sonbahar ve kış aylarında nüfüsu 3000 olan Ağva, Şile ilçesine bağlı sakin kalmış yerlerden biri.

4. Maşukiye / Kocaeli

Maşukiye Kocaeli 
Maşukiye Kocaeli

Kocaeli’nin yeşil cenneti beldelerinden birisi de Maşukiye’dir. Belde, İstanbul’a 120 kilometre ve İzmit’e 20 kilometre uzaklıktadır. Etrafı yemyeşil, sağlı sollu et-mangal ve alabalık lokantalarıyla dolu bir yoldan geçilerek ulaşılan Maşukiye; elma, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla kaplıdır. Maşukiye’den Kartepe yolu takip edildiğinde Alabalık Vadisi’ne ulaşılır. Bu vadinin her iki tarafında balık restoranları bulunmaktadır. Buralarda kuş sesleri ve şelalelerden uzanan su sesi eşliğinde yemek yeme imkanı bulabilirsiniz. Kiremitte alabalık, fırında mantar ve güveçte köy peyniri Maşukiye’nin özel yemekleri arasında yer almaktadır.

5. Yuvacık / Kocaeli

Yuvacık Kocaeli
Yuvacık Kocaeli

Kocaeli sınırları içinde bulunan Yuvacık, İstanbul’a yakınlığı ve doğa içerisinde konaklama imkanı sunan bir cazibe merkezidir. İçinde barındırdığı ormanlık alanı, ırmaklar, baraj gölü, doğa yürüyüş parkurları, alabalık tesisleri, Jeep Safari, ATV, Paintball gibi doğa içerisinde keyifle yapılabilecek aktiviteler ve benzeri birçok alternatif spor seçeneği ile ziyaretçilerine güzel zaman geçirme fırsatı sunuyor.

6. Karagöl / İzmir

Karagöl İzmir
Karagöl İzmir

Tantalos efsanesinde adı geçen Karagöl Yamanlar dağı üzerinde bulunur. 35 dekarlık su yüzeyine sahip olan bu göl tektonik yer hareketleri sonucu meydana gelmiştir. Küçük, dairesel ve güzel manzaralı gölün etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir.

7. Cumalıkızık / Bursa

Cumalıkızık Bursa
Cumalıkızık Bursa

Cumalıkızık, Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bursa şehir merkezine 11 kilometredir. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanır. Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve hâlen yaşayan beş Kızık köyünden biridir.

8. Trilye / Bursa

Trilye Bursa
Trilye Bursa

Bursa’nın bakir kalmayı başarabilmiş nadide yerlerinden biri olan Tirilye, Marmara Bölgesi’nin en gözde rotalarından. Sonbaharda oldukça keyifli bir gezi vadeden Tirilye’de, doğa ve tarihin tadını doyasıya çıkaracağınız birkaç gün geçirebilirsiniz. Tirilye’nin tarihi evleri arasında kaybolurken fotoğraf makinenizin yanında bulunmasına dikkat edin, zira göreceğiniz her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Bu sonbahar tercihinizi Tirilye’den yana kullanacaksanız eğer; Taş Mektep’i mutlaka görmeyi  ihmal etmeyin.

9. Zigana / Gümüşhane

Zigana Gümüşhane
Zigana Gümüşhane

Zigana, Ziğana veya Zığana, Gümüşhane ilinin Torul ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı Rumcanın yerel lehçesinde “Geçit” anlamına gelir.

10. Gökçeada / Çanakkale

Gökçeada Çanakkale
Gökçeada Çanakkale

İmroz veya İmroz Adası, resmi olarak 29 Temmuz 1970’den beri Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası ve Çanakkale İli Gökçeada İlçesi’nin merkezidir. Ege Denizi’nin kuzey-kuzeydoğusunda, Saros Körfezi’nin girişinde yer alır ve Türkiye’nin en batı noktasına sahiptir.

Bakir koylarıyla yazın rağbet gören adada Kaleköy, Zeytinli, Tepeköy, Bademli ve Dereköy isimli eski Rum köyleri ve birbirinden güzel manzaralar da bulunuyor.

Merhaba, ben Beste blog yazarlığına yeni başlamış olsam da insanlara bilgi sahibi olduğum konuları aktarmaktan çok keyif alırım. Bu platform üzerinden bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bir topluluk oluşturmak için birlikte adımlar atalım derim!

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

3 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir