MobilGenel

Vergisiz Cep Telefonu Alma Şartları ve Tarihi Belli Oldu!

Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

Uygulama Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Vergisiz cep telefonu satışı, 1 Kasım itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak. Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazları ve bilgisayar cihazları için elektronik ortamda düzenlenen faturayla yapılacak satın alımlarda geçerli olacak.

İkinci el cihaz satın alımları bu destek kapsamının dışında tutulacak. Her öğrenci, bir defaya mahsus olmak üzere toplamda en fazla 5 bin 500 lira tutarında teknolojik cihaz desteğinden yararlanabilecek.

Vergisiz Cep Telefonu Modelleri

Vergisiz Cep Telefonu Modelleri
Vergisiz Cep Telefonu Modelleri

İşte üretimleri Türkiye’de yapılan ve “vergisiz telefon” adayı olan tüm modeller:

Casper (VIA X30, VIA X30 Plus ve VIA M35),

General Mobile (GM 24 Pro, GM 23, GM 23 SE, GM 22S, GM 22 Pro ve GM 22 Plus)

Omix (X300, X400, X500, X600, X700, X3 ve X5)

Poco C40

Reeder (S19 Max, S19 Max Pro, S19 Max Pro S ve S23 Pro Max)

Realme (10, C55 ve C53)

Samsung (Galaxy A04e,Galaxy A54 5G, Galaxy A34 5G, Galaxy A14, Galaxy A24, Galaxy A04s, Galaxy A32, Galaxy A23, Galaxy M14 5G ve Galaxy M13)

TCL (303, 30 SE)

Xiaomi (Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi 10 2020, Redmi 10C, Redmi 12C, Redmi Note 10S, Redmi Note 11, Redmi Note 12 ve Redmi 12)

Vivo (Y15s, Y16, Y21, Y22s, Y35 ve Y36)

Vergisiz Bilgisayar Modelleri

Örgün öğretimdeki gençlere sağlanacak vergisiz bilgisayar desteğinde de çalışmalar devam ediyor. Bilgisayar desteğine Lenovo’nun Ideapad serisinden 5 model, HP-14, Asus ve Dell’in Vostro modelleri gibi onlarca bilgisayarın dahil olması bekleniyor.

Taksit Olacak Mı?

Cep telefonlarına şu anda bir taksit yapılmıyor. Ancak belli bir kredilendirme ile farklı uygulamaya geçebilirlerse o zaman mümkün olacaktır. Cep telefonuna taksit imkanı kaldırıldı. Uygulamada bununla ilgili bir düzenleme yapılırsa 12 taksit uygulaması öğrencinin lehine olacaktır. Bunun için yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Halihazırda yapılan düzenlemede ‘öğrenciler 9500 TL tutarı altında bir cep telefonu için 12 ay taksitle alışveriş yapabilirler’ şeklinde hüküm olursa bu işlem yapılabilir. Şu anda bunun bir dayanağı yoktur.

10 Gb Ücretsiz İnternet Şartları Neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında; satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açıköğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

2 Yıl Şartı

Ayrıca, alınan mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılmalıdır. Kararda yer alan şartların ihlali veya desteklerin usulsüz kullanılması durumunda, destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun”un 51’inci maddesinde belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte geri alınacak.

Bu destekler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden tahsis edilen ödenekle karşılanacak. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu’nun görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Bu karar 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Merhaba! Ben Kübra, 7 yıldır telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum. Aynı zamanda yeni başladığım blog yazarlığıyla hayatın renklerini paylaşmak ve okuyucularıma ilham vermek istiyorum. Hem işimde hem de yazılarımda güzel işler başarmaya kararlıyım.Bu…

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

2 sayfadan 1.

1 Yorum

  1. Fatos says:

    Güzel, detaylı ve aydınlatıcı bi yazı, teşekkür ederim. Keşke bu durum diğer öğrencileride kapsasaydı.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir