MagazinYaşam

Yılmaz Güney ve Farah Zeynep Abdullah Arasında Neler Oldu?

“Yılmaz Güney’in ailesinden Farah Zeynep Abdullah’a yanıt: Her türlü kanuni hakkımızı kullanacağız Yılmaz Güney’in ailesi, oyuncu Farah Zeynep Abdullah’ın “Sinemamızın kadın döven erkeği” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

Birgün gazetesinde yazılan habere göre, Güney Ailesi adına avukat Bişar Abdi Alınak açkılama yaptı: “Yılmaz Güney, kendi sözleriyle kadın haklarına yönelik tavrında ‘kendisini yetersiz bulduğunu ve gelişme değişme çabası olduğunu’ ifade eden, bu başlıkta ona yüzünü dönmüş herkesi dönüşmeye, yine kendi ifadesiyle ‘feodal ve gerici kodlardan’ uzaklaşıp bıkmadan özeleştiriye ve ilerlemeye teşvik etmiş bir sanatçıdır” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Güney’e Söylenenlere “Hadsizlik” Dedi

“Toplumda şiddet sarmalının sona ermesi hususunda samimi gayretlerin, kendini bu başlıklarda eleştirmiş, toplumun dönüşmesi ve değişmesi umudunun sembolü olmuş bir sanatçıyı karalamak, hatırasını aşağılamak ve ailesinin kişilik haklarını ihlal etmek en nazik ifade ile hadsizliktir” cümlesini de ekleyerek şunları ifade etti:

“Bugün Türkiye’de; kolluğun, iktidarın, kolladıklarının ve cezasızlık politikalarına, kadınlara, Kürtlere, işçilere, devrimci güçlere, LGBTİ+’lara yönelen sistematik saldırılara karşı ses çıkaramayan yeni dönem sanatçılarının hatırası milyonlara barış ve umudu çağrıştıran Yılmaz Güney’i hedef koymasını, manipülasyona maruz kalan milyonlara göz kırpan samimiyetsiz bir alkış alma hezeyanı olarak görmekteyiz. Tarihi bilinçsizliğin kötülükle sarmalandığı fikirsiz olma durumunu görüyor ve söz sahipleri adına oportünizmin geldiği noktayı kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah’ın açıklamasını bu düzeyde değerlendiriyor, şiddetin ve kötülüğün gerçek sahiplerine söz yükseltemediğini anladığımızı ve gördüğümüz belirtir, Yılmaz Güney’i şiddet sembolü olarak gören her anlayışın karşısında olacağımızı yineliyoruz.”

“Yılmaz Güneyin Hatırasını Koruyacağız!”

Avukat Alınak, son olarak şunları söyledi:

“Bu ülkedeki hiçbir insanın en ufak haksızlığa veya şiddet içeren davranışa maruz kalmadığı bir gelecek umudunu paylaşıyor ve Yılmaz Güney’in değişime, dönüşüme ve yılmadan mücadele iradesinin bu umudu besleyen bir değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Samimi uyarılarımızı dikkate almayan başta oyuncu Farah Zeynep Abdullah olmak üzere karalama kampanyasına karışan her birey için her türlü kanuni hakkımızı kullanarak Yılmaz Güney’in manevi hatırasını, ailesinin ve yakınlarının kişilik haklarının muhafazasını sağlamaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

Yılmaz Güney ve Farah Zeynep Abdullah Arasında Daha Önce Ne Yaşanmıştı?

Farah Zeynep Abdullah Tweet

Yılmaz Güney’in ölüm yıl dönümü vesilesiyle yazar Murathan Mungan sosyal medya hesabından “Yılmaz Güney’in ölümünün 37. yılı. İyi bir yönetmen, iyi bir oyuncu, iyi bir senarist olmasının yanı sıra sinemamızın en iyi yürüyen erkeğiydi. Bir daha kimse onun gibi boynunu hafifçe yana kırarak hüzünle bakarken içimizin en ücra yerine dokunamadı” şeklinde paylaşım yaptı.

Mungan’ın paylaşımına yanıt veren Farah Zeynep Abdullah, “Sinemamızın en iyi yürüyen erkeği shjs ve kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan diyelim” ifadelerini kullanmıştı.

Yılmaz Güney ve Farah Zeynep Abdullah hakkında kısaca bilgi almak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yılmaz Güney Kimdir?

Yılmaz Güney Kimdir

Yılmaz Güney, Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen ünlü bir yönetmen, senarist ve oyuncudur. 1937 yılında Adana’da doğan Güney, sinema kariyerine oyunculukla başlamış ve daha sonra senaristlik ve yönetmenlik alanlarında da büyük başarılara imza atmıştır. Toplumsal temaları işleyen ve sıkça insan haklarına dikkat çeken eserler üretmiştir. Aynı zamanda siyasi görüşleri nedeniyle çeşitli dönemlerde hapis cezalarıyla karşılaşmış bir sanatçıdır.

Farah Zeynep Abdullah Kimdir?

Farah Zeynep Abdullah Kimdir

Farah Zeynep Abdullah, Türk televizyon ve sinemasının genç ve yetenekli oyuncularından biri olarak tanınan bir aktristir. 1989 yılında İstanbul’da doğan Abdullah, Boğaziçi Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi aldıktan sonra oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde başarılı performanslar sergileyerek geniş bir hayran kitlesi edinmiştir. Kariyeri boyunca birçok farklı karakteri başarıyla canlandırmış ve Türk eğlence endüstrisinin önemli yüzlerinden biri haline gelmiştir.

 

 

Merhaba, ben Ceyda! Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde son senemdeyim. Meslek hayatına hazırlanırken öğrendiğim bilgileri ve hobi alanlarımda ürettiğim içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Keyifli okumalar...

Bu yazıya bir tepki ver!

İlgili Yazılar

18 sayfadan 1.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir